Як розпізнати вигорання заздалегідь? 3 небезпечні симтоми

Люди в емоційному плані — на рівні Homo sapiens, що виникли близько 195 тисяч років тому.

Як тоді жили? Уявіть себе первісною людиною. Головна ваша задача — вполювати мамонта та жінку. Ну, або чоловіка. І дожити до наступного прийому їжі. Нещодавно було дитинство, вам вже 20 і у є троє дітей, а помрете до 30 років.

А як зараз? Уявіть, що вам 30. Гречка в АТБ по 50 грн кіло, картопля по 12,5. Але, бляха, в інстаграмі у когось є щось таке, чого немає у вас. Алярм, кидай всі справи і до роботи, бо так не годиться.

А потім вам 30, уже на ваші дописи дивляться, а у вас — криза молодшого віку. Який сенс життя? Сенс життя в тому, щоб шукати сенс життя чи щоб стати гедоністом і нарешті скуштувати крекери зі смаком “орео+краб”?

І так до 70-ти років.

Колись, якщо і траплялося вигорання, то його кінець співпадав зі смертю. Зараз живемо довго, можна встигнути 3 рази вигоріти і 1 біткоїн купити. і

Оскільки сучасна людина в емоційному плані далеко не втікла від Homo sapiens, а вигорання — це в першу чергу емоційний феномен, то психіка стала гірше справлятися. Забагато нового. І хоч в реальності нове не несе жодних загроз, але для психіки все нове — це небезпечне, і вона активує систему "попередження загроз". Адреналін, кортизол і так далі. Доречі, ця система балансує з системою “заспокоєння", яка, навпаки, відповідає за розслабитися і відновлення.

Відкрив фейсбук і побачив рекламу шкарпеток для домашніх тарганів? Вже маленький стрес. Вийшов на вулицю, а там байкер так гучно завів вогінь-машину, що аж кіт загавкав? Також стрес.

Всі кажуть, що ми живемо у вік автоматизації і роботизації. Мовляв, скоро заживемо. Все роботи зроблять. Але ті люди, що працюють у сфері IT, прямо в цей момент сівіють від кількості багів, помилок та рівня складності технологій, з якими доводиться працювати.

Ось у 2019 провели дослідження професійного вигорання в IT-сфері і виявили:

 • понад 50% ІТ-фахівців мають досвід професійного вигорання, причому половина з них пройшла через цей досвід 2 рази і більше;
 • до 20% співробітників перегорають регулярно, прямо зараз, в цей момент, один із п’яти людей добряче вигорівший.

Попри такі цифри, на жаль, вигорати в нашій культурі все ще соромно — це звучить, як «я не впорався». Це одна з причин, чому вигорання частіше виявляється вже на фінальній стадії, коли призводить до професійної стагнації, повної апатії та хвороб.

То як розпізнати вигорання, поки воно не розпізнало вас?

Теорій безліч, а я буду спиратися на трифакторну модель К. Маслач і С. Джексон, бо їй вже років зо 30, і весь цей час автори її доповнювали, і навіть ВООЗ використовує їхній опитувальник.

Автори виділяють 3 фактори вигорання: емоційне виснаження, деперсоналізація, редукція професійних досягнень.

burnout-symptoms-model

У людини найчастіше є 2 з трьох факторів, і найбільш значущий — це деперсоналізація.

***

1. Емоційне виснаження

ХХХ: Я хочу у відпустку.

yyy: Ти ж щойно з відпустки?!

ХХХ: Я хочу назад!!!

Що кажуть люди, які вигорають:

 • "Сказати що мене "пре" від роботи — це бути нечесним з собою"
 • "В цей період з планів на майбутнє — піти у відпустку"

burnout-exhaustion-continium

Працювати не хочеться, а заняття,які раніше приносили задоволення (перегляд фільмів, зустріч з друзями, подорожі) вже не так радують.

Прокрастинація буяє яскравими фарбами.

На тілі це також позначається, бо з'являється хронічне напруження м'язів, особливо в шийно-комірковій зоні, якщо робота за комп'ютером. Масажисти таке діагностують на раз.

Це досить логічна реакція організму, бо він — енергоефективна система, і виділяє кошти (дофамін) лише на перспективні проєкти. Уявіть собі Петра, який вирішив заробити грошенят, продаючи шкарпетки в червоний горошок. Математика проста: купує по 1 грн, а продає по 2. Якщо ж він почне продавати їх 0.5 грн, то підприємство "накриється", хоче він того чи ні.

Якщо для задачі потрібна 1 одиниця енергії, а на виході 0,5 одиниць емоційного ресурсу, і в інших місцях він не поповнюється, то організм довго обманювати не вдасться. Він відмовляється працювати.

Щоб хоч якось себе радувати, тобто отримувати емоційні ресурси, організм обирає щось одне з цього, або декілька:

 • Шопоманія — невмотивовані, спонтанні покупки, які приносять короткострокове задоволення.
 • Їжа — смачненьке завжди піднімає настрій
 • Алкоголь. Не знаєш як провести вечір? Налий вина, відкривай Netflix і життя заграє новими барвами.
 • Проміскуїтет (випадкові статеві зв'язки) та легкі наркотики. Без коментарів.
 • Екстремальний спорт і дозвілля — якщо не вистачає дофаміну чи серотоніну, то гайда за адреналіном
 • Ігроманія — це дуже доступне джерело дофаміну, і з кожним днем буде ще доступніше (особливо з розвитком cloud gaming. )
 • або ж ще більше роботи Психіка наповнюється тим, що приносить емоції. Їй, як паливо, підійде і злість, саме тому у колективах, де є вигорілі люди, частіше зустрічаються конфлікти. Просто тому, що це також емоція.

Може робота це і не місце, де завжди пурхають рожеві метелики і плавають на гребінцях хвиль фіолетові дельфіни. Але таке місце має бути, як не крути. Були б лише сили це собі організувати.

***

2. Деперсоналізація

Для вВисокопродуктивихні людий підтримують колег і просять про підтримку в інших. Для них життя збідніє, якщо прибрати роботу.

Вигорілим трошки пофіг на роботу та компанію. "У мене своя частина роботи — я її роблю, і баста".

Високопродуктивні підтримують колег і просять про підтримку в інших. Ті, хто вигорають — намагаються впоратися самі.

burnout-depersonalization-continium

Що говорять люди, які вигорають:

 • "На початку кар'єри я був ідеалістом, думав що зможу змінити світ на краще. Тепер я заробляю гроші, щоб подорожувати і виплачувати іпотеку
 • "Мій робочий день спокійний??? Мене декілька колег безмежно дратують. Так і процеси в компанії налаштовані через одне місце!"

burnout-depersonalization-dino-story

Як це було у мене: я почав менше ходити по професійних тусовках, став рідше навідувати родичів, почав частіше сваритися з дівчиною по дрібницях. Тоді мені воно дрібницями не здавалося.

Саме деперсоналізація — це головний компонент вигорання. Ризик цього симптому — перехід до дегуманізації, коли людина може стати "токсичною".

З'являється потяг до матеріальних речей: людина все більше часу проводить в магазинах, примірочних, порівнює різні моделі телефонів, автомобілів тощо. Вдома починає накопичуватися техніка: фотоапарати, планшети, arduino.

Тобто, помітне зміщення уваги від світу людей до світу речей.

***

3. Редукція досягнень

Високопродуктивні пишаються своїми професійними досягненнями та реалістично оцінюють свої здібності. Підгорілі — часто сумніваються в тому, що вони класні спеціалісти. Вигорілі — часто зневірені у своїх здібностях.

burnout-reduction-continium

Що кажуть люди, які вигорають:

 • "Я реально вкладаю в роботу, але не відчуваю, щоб це справді цінували. І керівництво, і підлеглі. Таке враження, що вкладаю більше ніж отримую. Не думаю що довго так витримаю"
 • "Дивно, але на початку кар'єри я менше знала, але була впевненіша у своїх здібностях".

burnout-reduction-dino-story

Коли я вигорів, то почав собі говорити: "Та подумаєш, кожен може досягти цього. Так, побудував кар'єру, заробляю гарні гроші тим, що мені подобається. Але що в цьому складного? Роби раз, два і три — і матимеш те ж саме". Лише пізніше я дізнався, що це — синдром самозванця.

cobra

Впевненість у своїх здібностях тане, як льодовики на полюсах.

burnout-confidence-scheme

***

Замість висновку

Вигорання, зазвичай, настає повільно, і позбутися його на раз теж не вийде. Тому пропоную вам вправу.

*Практика. Візьміть листок, ручку та телефон. На телефоні поставте таймер 10 чи 15 хвилин, листок розділіть на 2 частини. В одній перерахуйте все, що вас хвилює, дратує, не подобається у вашій роботі. Чим більше напишете, тим краще. В другій частині пригадайте, що гарного з вами сталося за останній місяць чи рік. Список переживань. Якщо буде ступор — візьміть окремий листок, чорновик і пишіть там що завгодно, головне — не зупиняйтеся і не відволікайтеся.*

Вигорають від стресу, а стресу все більше. Але давайте будемо чесні з собою: і більше можливостей.

Ми живемо в епоху можливостей. Ніколи ще людство не мало змоги стільки мріяти і стільки ресурсів для втілення мрій.

Я вже змінив десь більше 3 професій, і не без допомоги вигорання. Раніше думав, що "так нормальні люди не роблять", а сьогодні відчуваю п’ятою точкою: я ще матиму професію, що буде називатися таким словом, якого ще не існує.

Stay tuned!