"Мислення швидке й повільне"

Місцями книга мене захоплювала, але частіше втомлювала і наганяла тугу.

Якщо коротко резюмувати: ми ірраціонально схильні робити поспішні висновки, ґрунтуючись на емпіричних правилах. Покладаємося на недостовірні факти, навіть якщо у нас є можливість розкинути мізками. А все це через лінь. Люди не знають статистики, але якби розуміли, то були б більш обережні в своїх судженнях і менш схильні високо оцінювати свої здібності до прогнозування. Життя невизначена, і нам не окинути його логічним розумом, вдача впливає на те що відбувається з нами набагато більше ніж ми собі уявляємо. Свобода волі обмежена "когнітивними ілюзіями", в разі сумнівів покладайтеся на алгоритм, він надійніший ніж ваші здогадки або, навіть, думка експерта.

Канеман зібрав в цій книзі 30 своїх років досліджень, свою кар'єру, все що вивчав, в ідеально вивірену послідовність. І якщо ви хочете поспілкуватися з вченим який кайфує від баєсівський теорії і неквапливо пояснює інші статистичні та математичні теорії які рідко резюмує, ви любите дослідження і супернауковий виклад, безліч алгебраїчних задачок, якщо ваша відпустка затягнулася і хочеться розім'яти мозок неробочою літературою — то ця книга для вас.

Але якщо ви, як я, віддаєте перевагу більш практичним книгам, полюбляєте коли автор з'являвся в книзі сам і висловлює свою точку зору, і щоб нескінченна низка досліджень були в додатках — ця книга не для вас.

У книзі описано більше 15-ти окремих когнітивних спотворень, і їх, як і всі 188можна звести до 3-х помилок мислення які відповідають першим стадіях розвитку людини:

  1. магічне мислення: людина неусвідомлено вірить в свої надздібності, в те що його знання повні, а сили невичерпні.
  2. міфічне : людина неусвідомлено вірить в удачу, випадок, богів. У якусь над-силу яка турбується про нього, що щось чи хтось могутній на його стороні.
  3. магіко-міфічне: людина вірить у над-силу, але щоб вона "працювала", потрібно знати ритуал. Спотворення яскраво спостерігаються у дітей і у людей які живуть первісним ладом. Гарно про ни пише Кен Уилбера у свої інетегральній теорії.

Мені незрозуміло чому в книзі жодного разу не заходить мова про те чому когнітивні спотворення це добре. А адже в цьому теж є свої плюси, адже вони бережуть психіку від суворої реальності. Це величезна тема, яка залишилася нерозкритою. У книзі вони подаються як помилки мислення.

Якщо і читати, то я б рекомендував Главу 1 і Главу 3, там зрозуміліше і конкретніше.

До речі, в більш прикладному ключі, зрозуміло і коротко і з життєвими прикладами про когнітивних викривлень написав Андре Кукла в книзі "Ментільні пастки" (книга російською). Рекомендую.

Моя оцінка — 3/5